Mohlo by vás zajímat

Technologie co mě zajímá

Můj názor na projekt

Myslím si že jednou fůzní reaktory by mohly vytvářet více elektřiny než veškeré ostatní zdroje dohromady. Zatím ale nejsme schopni ale efektivně zaručit že vytvoří více elektřiny než spotřebují. Dovolím si citovat svého třídního učitele "Před 50lety se říkalo že za 50let bude elektřina pouze z fůze". Dnes jsou TOKAMAKY pořád experimentální, ale i přes to si myslím že je to budoucnost elektřiny. Pokud nepřestaneme financovat stávající projekty, včetně tohoto největšího, tak snad jednou vyřešíme stávající problémy. Projekt mě zaujal protože se na něm podílý státy z celého světa nehledě na politiku. Samořdřejmně zde stále budou názory o tom že je to pouze ztráta peněz a času talentovaných vědců. I přes tyto názory si myslím že to není ztráta času. Tento projekt není jediný, který má co nabýdnout. Nedávno se povedlo Britským vědcům udržet plazma na zatím nejdelší čas. I toto je jen další důvod proč by sme měly tyto projekty podporovat a ne je zrušit. Je pouze otázkou času než se zase posuneme o kousek dál k cíly.

Fúzní reaktor

Ačkoli existuje na světě mnoho projektů s využitím této technologie, tak mi přijde nejzajímavější ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor). ITER projekt, na kterém se podílejí státy jako USA, Čína, Rusko, Japonsko, Jižní Korea, Indie a celá Evropská unie. Jedná se o druhý nejdražší mezinárodní projekt, hned po mezinárodní vesmírné stanici. Celkový rozpočet je okolo 20 miliard eur. 45 % rozpočtu zajištuje Evropská unie a ostatní státy, které se na projektu spolupracují, platí každý 9,1%. Pro porovnání ISS stála okolo 140 miliard euro. Výstavba projektu má zajistit vyřešení problémů a umožnit stavbu prvních elektráren s fúzním reaktorem. Původně se počítalo s výstavbou prvních elektráren okolo roku 2050, ale stále není jisté, jestli elektřina z fúze není pouze utopií. Podle oficiálních stránek ITER je k 31. prosinci roku 2022 projekt dokončen na 77,5%.

Historie projektu

Nápad o vytvoření projektu na takto rozsáhlé mezinárodní úrovni vznikl v roce 1985, ale první konkrétní plány vznikly až o tři roky později. Pouze vytvoření plánu takto ohromného projektu trvalo deset let. Plány byly velice revoluční, protože počítaly s výkonem 1500 MW, proud plazmatem měl být 22 MA a předpokládaly dosažení termonukleární reakce bez dalšího vnějšího ohřevu. Tyto první plány počítali s cenou kolo 5,6 Miliard euro. Po dokončení plánů se projekt potýkal s nejistým financováním, protože USA zastavilo termonukleární výzkum pro civilní použití, Rusko se ocitlo v ekonomické krizi a Německo muselo použít spoustu zdrojů na sjednocení státu. Když USA od projektu odstoupili, tak se musel celý plán přepracovat. V roce 2001 dokončily nový projekt, který měl poloviční cenu a snažil se mít co nejmenší ztráty na výkonu. Nový projekt počítal s 500-700MW a 15 MA s tím že energie vyprodukovaná má být 10krát větší než využitá k zažehnutí reakce. Až v roce 2006 se rozhodlo o poloze ITERu. I přes Japonský odpor se TOKAMAK staví v jihozápadní Francii.

Dnešní podoba

Podle nejnovějšího plánu bude teplota vodíkového plazmového prstence 150 milionu stupňů celsia. Bude schopen vyrábět kolem půl gramu směsi deuteria s tritiem. Bude vyrábět okolo 500 MW po dobu 1000 sekund. Poměr TOKAMAKU bude 10,7 MWth na 950MWe bez použití supravodivých magnetů. Celkový příkon celého zařízení je odhadován na 150-500 MW elektřiny. Energie hmoty plazmatu uvnitř reaktoru bude 300MQ.
ITER