Vybavení je poměrně jednoduchá, ale zároveň složítá věc v Simracingu.
Samozřejmě že do vybavení pro simracing patří i něco jako je gamepad, ale použitelnost takového herního ovladače je několikrát horší než set volantu a pedálů.
Nejlevnější volanty bez zpětné vazby (FFB) se pohybují okolo 2000, nejdražší volanty stojí i několik desítek tisíc.
To znamená, že se samozřejmě dá závodit na klávesnici nebo gamepadu ale není to vůbec optimální, z asi již jasných důvodů. Základní vybavení je volant se zpětnou vazbou a set pedálů. Dále samozřejmě existují řadící páky, ruční brzdy, button boxy, MFD a rigy.
Volant je nejdůležitější část setupu pro Simracing. Bez volantu je auto těžko ovladatelné, na gamepadu a klávesnici se auto ovládá několikrát hůř; toto znám ze své osobní zkušenosti, protože jsem jezdil jak na klávesnici a myši, tak na gamepadu a aktuálně jezdím na volantu.
Většina volantů má tzv. "Force Feedback" (česky zpětná vazba), což je speciální simulační technika pokládající síly na volant pomocí různých technologíí, které korespondují s tím, co auto zrovna dělá (je přetáčivé apod.). Toto simuluje jak se volant chová v opravdovém autě a dává uživateli právě tu "zpětnou vazbu". Samozřejmě se na trhu prodávají právě i volanty, které nemají žádný force feedback, ale tyto většinou míří na děti. V opravdovém závodění nemají tyto volanty skoro žádnou výhodu oproti gamepadu, maximálně vám dají lehce lepší kontrolu nad autem, což je ale odporováno tím, že tyto volanty mají většinou jen radius otáčení jen 90 stupňů na každou stranu.
Co je ale na volantech důležité? Typy zpětné vazby. Nejlepší volanty používají technologii zvanou "Direct Drive", která je realizovaná pomocí různých servomotorů, což uživateli dává nejrychlejší, nejsilnější a nejlepší zpětnou vazbu. Pak zbývají další dva typy realizace FFB, což jsou volanty "Gear Driven", které používají ozubená kolečka na vyvíjení sil zpětné vazby. Ten druhý typ je "Belt Driven", který používá řemeny na vyvinutí sil.
Nejdražší ale zároveň nejlepší volanty dělají společnosti Fanatec, Moza, ale samozřejmě i jiné společnosti. Tyto nejdražší modely používají direct drive a stojí většinou od 8000 do 25 000 CZK.
Krom volantu jsou nejdůležitšjší částí vybavení pedály. Ty se cenově pohybují od cca 1,500CZK až zase do desítek tisíc korun.
Sety pedálů se prodávají ve dvou provedení, většinou máte na výběr mezi jenom brzdou a plynem nebo setem i se spojkou. Mezi nejdražší pedály na trhu patří ty od společnosti "Simucube", která poměrně nedávno přišla s pedály, které mají zpětnou vazbu... jenomže tato sranda Vás za dva pouhé pedály bez desky na nohy bude stát 2757 EUR (68 251 CZK).
Samozřejmě že aby z někoho byl rychlý řidič, tak není zapotřebí všech těchto drahých věcí, a většinou to chodí tak, že dražší vybavení z někoho neudělá rychlejšího řidiče. Nejrychlejší řidiči které znám většinou používají entry-level vybavení, nejčastěji základní set volantu a pedálů od Logitechu či Thrustmasteru. Tyto sety se pohybují okolo 7000 CZK. Většinou se volanty prodávají rovnou s pedály, ale u dražších možností tomu tak většinou není. U levnějších pedálů se často dělají modifikace, například výměna pružiny, která určuje tvrdost brzdy. Některé alternativy mohou mít software, kterým se dá určit nastavení pedálů.
Simrigy jsou speciálně udělané konstrukce, na které se připevňují individuální kusy vybavení. Tyto simrigy jsou velice populární, díky jejich konstrukci, protože vlivem zpětné vazby se například klepe stůl, pokud máte volant jenom na stole.
Právě problémy se stabilitou plochy řeší simrigy, a jsou samozřejmě designované k nejlepší ergonomii co se závodění týče. Cenově se pohybují okolo 10 000 CZK a výše a jsou většinou zkonstruovány z oceli.
Zbývá už jen pár věcí na zmínění, ale aby toho nebylo moc tak zmíním jenom lehce pár z nich. Napravo nahoře v grafice vidíte tzv. "button box", který slouží k tomu aby závodník získal více možností nastavení auta či čehokoli jiného. Vlevo nahoře vidíte tzv. "motion platformu", což je speciální kus vybavení sloužící k simulování pohybů virtuálního auta. Tyto platformy stojí až 80 000 CZK. A uprostřed je to asi jasné; ano, ve světe Simracingu se překvapivě hodně používá VR.
Po volantech a pedálu jsou nejpopulárnější typ vybavení řadící páky. Jejich využití je asi každému jasné, to tady není potřeba vysvětlit. Cenově se pohybují okolo 2000 - 5000 CZK.