Výhody a nevýhody umělé inteligence

Výhody umělé inteligence

AI nám může zlepšit zdravotní péči, může přinést bezpečnější auta a další dopravní prostředky a v neposlední řadě i levnější produkty s delší životností a služby přizpůsobené lidem na míru. Usnadnit může i přístup k informacím, vzdělání a odborné přípravě – právě toto hledisko se dostalo do popředí zejména s přechodem na distanční způsoby výuky během pandemie Covid-19. Vzhledem k tomu, že roboti mohou být využíváni pro nebezpečné práce, dokáže umělá inteligence zároveň zvýšit bezpečnost na pracovišti a nabídnout nové pracovní příležitosti v rostoucím a vyvíjejícím se odvětví průmyslu řízeném pomocí AI.

V podnicích umožňuje AI vývoj nové generace produktů a služeb, a to i v těch odvětvích, ve kterých mají evropské společnosti již nyní silné postavení: zelená a oběhová ekonomika, strojírenství, zemědělství, zdravotní péče, móda, cestovní ruch. Umělá inteligence pomůže s optimalizací a plynulostí prodeje, může zlepšit údržbu strojů, zvýšit výkon a kvalitu produkce, úroveň služeb pro zákazníky a rovněž ušetří energii.

Lze předpokládat, že AI bude stále častěji využívána i pro prevenci kriminality a v systému trestního soudnictví. Masivní soubory dat dokáže umělá inteligence zpracovat rychleji, rizika útěku vězňů hodnotí přesněji a dokáže předvídat a předcházet nejen trestné činnosti, ale i teroristickým útokům. Online platformy ji v současné době využívají hlavně pro detekci nezákonného a nevhodného online chování.

Nevýhody umělé inteligence

Za hlavní hrozbu je považováno především nedostatečné využívání umělé inteligence: promarněné příležitosti mohou pro EU znamenat špatnou implementaci zásadních programů, jako je například Zelená dohoda pro Evropu, ale i ztrátu konkurenční výhod oproti jiným regionům a hospodářskou stagnaci. Nedostatečné využití AI může pramenit z obecné nedůvěry veřejnosti a podniků v umělou inteligenci, ale i z nevyhovující infrastruktury, nízkých investic či fragmentace digitálních trhů (a to vzhledem ke skutečnosti, že proces učení umělé inteligence je závislý na datech).

Podobně problematické však může být nadužívání AI. Příkladem je investování do aplikací, které se ukázaly být nepoužitelnými, nebo použití umělé inteligence tam, kde není vhodná – například k vysvětlování složitých a značně komplexních společenských jevů.

Očekává se, že využívání AI na pracovišti povede k rušení velkého počtu pracovních míst. Ačkoliv se zároveň předpokládá, že umělá inteligence vytvoří nová a lepší pracovní místa, skutečností je, že vzdělání a odborný výcvik budou hrát klíčovou roli při prevenci dlouhodobé nezaměstnanosti a při zajišťování kvalifikovaných pracovníků.

Více informací najdete zde.