Toto téma jsem si vybrala z hlediska mého zájmu o airsoft, především airsoft v České republice. Objasním, co to je airsoft a co je pro něj typické. Seznámím Vás se základními rozdíly mezi dnešními podobami, jako je Speedsoft, Milsim a Reenactment. V několika bodech zdůrazním způsob hraní a základní ochranu. Dále bych také ráda poukázala na pár jednotlivých typů replik spolu s rozdělením a objasněním. Cílem této práce bude popsat tento sport pro ty, kteří se s ním nikdy nesetkali a neslyšeli.
Airsoft je koníček, brán jako sport, který může simulovat bojové situace, které jsou hrané s replikami skutečných zbraní, které používají místo nábojnic plastové kuličky, využívá se i autentické výstroje a výzbroje. Některé skupiny či týmy se zaobírají tímto sportem vážněji, tudíž zahrnují taktiku a problematiku přežití v boji. Typické pro tento druh sportu je, že se hry či utkání odehrávají v zalesněné oblasti, ale existují i speciální arény či prostory, které jiný druh airsoftu. Existuje mnoho airsoftových skupin, které se snaží o napodobení nějaké militantní jednotky. Jisté procento hráčů funguje samostatně.
Dělíme - 1) Ustálená = Nutné základní bezpečnostní prostředky, např: brýle či ochrana úst. Jeli hráč zasažen, ohlásí, že byl zasažen slovem ,, mám(hit)“, z pravidla se viditelně označí výraznou vestou nebo barevnou látkou. 2)Individuální = každý organizátor si vymýšlí svá pravidla, každý účastník musí pravidla dodržovat
Označení pro zásobníky – „tlačák“ – Má menší kapacitu, ale je bez údržbový, kuličky v zásobníku jsou tlačeny pružinou. ,,točák“ – Pojme větší množství kuliček, po určitém úbytku kuliček se musí ozubené kolečka znovu dotlakovat. Shromaždiště pro vyřazené hráče - ,,mrtvoliště“- Předem domluvený prostor, který je výrazně označen, kde hráč vyčká do konce hry nebo do svého návratu do hry.