Osobní web Jiřího Humlíčka

-Strojírenství-

Už v úvodu jsem psal, že chodím do SPŠ Ostrov na obor strojírenství a zatím mě to baví. Většina spolužáků z mé třídy ani neví, proč tu jsou, nebo proč si vybrali zrovna tento obor. Vždy, když dojde na tuto otázku, tak slýchám odpovědi typu: Protože to chtěli rodiče, nebo prostě výběr naslepo. Dle mého názoru by měl být výběr střední školy na dítěti. Pokud rodič své dítě dobře vychoval a namotivoval do života, nemusí se bát, že dítě skončí špatně. Pokud se ale rozhodne mít pouze základní školu, je to špatně. I když se dnes říká, že člověk může být úspěšný i bez střední či vysoké školy, né vždy jde vše dle plánu, který máme nastavený. Jistota je jistota. Aby ale jste se i dozvěděli něco obecně o strojírenství, připravil jsem si pro vás aspoň základní stroje z tohoto oboru, které se nejvíce využívají. Přesněji vám něco řeknu o soustruhu a frézce. Ale protože strojařina je hlavně o preciznosti a přesnosti, nesmíme zapomenout i na měřidla, jako je posuvka a mikrometr.

Soustruh

Je to stroj, který se nejvíce využívá u válcových rotačních součástí, jako je např. Hřídel. Nesmím ale zapomenout na to, že se bavíme o soustruhu, který obrábí ocelové polotovary. Máme totiž i soustruh na dřevo, ale ten se ve strojírenství využívá minimálně, prakticky vůbec. Jak jsem už zmiňoval, pomocí soustruhu vyrábíme rotační součásti, jako je právě hřídel. Avšak je vhodný na více využití. Viděl jsem, že ho někdo použil na grilování kuřat, ale to moc nedoporučuji, ačkoli to možné je.

Frézka

Spousta lidí si plete pojem frézka a fréza. Jaký je ale v tom rozdíl? Frézka je tedy celý stroj, ale fréza je nástroj, který obrábí polotovar. Pomocí frézky můžeme spoustu součástí, které nemají válcovou podobu. Mluvíme zde například o krytech, podložek nebo i složitějších součástech.

Protože se ale ve strojařině hlavně dbá na přesnost, využívají se tyto dva typy měřidel na přesnost desetin a setin.

Posuvné měřítko (Posuvka)

Jak z názvu vyplívá, je to druh měřidla, které se skládá ze tří částí. Milimetrové osy do 150 mm, posuvné části na přesné určení velikosti měřené součásti a malého utahovacího šroubku, k zajištění přesného měření, tedy zamezení neúmyslného posunutí. Jedna z největších výhod tohoto měřila je velikost. Je možné ho nosit kdekoliv. Avšak pokud chceme co nejpřesnější měření, je dobré si připlatit aspoň 500 Kč.

Mikrometr

Mikrometr je druh měřidla, určený na měření se setinovou přesností. Využívá se u součástí, které musí být co nejpřesnější, tedy na setiny mm (např. 42.23 mm). Dělí se na různé druhy velikostí. Začíná to od 100 mm až po 250 mm. Jeho samotná stavba je už o něco složitější, skládá se už z více částí, jako je pevný a posuvný dotyk, aretační šroub, mm stupnice a ráčna.