Osobní web Dominika Wittwara

Kuželky

Mým jediným koníčkem jsou kuželky. Hraji je už od 9 let. Ke kuželkám mě přivedl táta, když jsem si s ním chodil zahrát. Kuželky hraji v Hazlově. Pokud tento sport někdo nezná, tak kuželky jsou velmi podobné bowlingu až na pár věcí. Hraje se do devíti kuželkek ve tvaru kosočtverce. Koule se kterými se hraje nemají díry, ale jsou celé vyplněné. Jsou zde různé disciplíny např.: plné, dorážka a hody sdružené. Plné se hrají do všech kuželek, v dorážce se musí dorazit kuželky, které nespadly. Hody sdružené je kombinace obou disciplín. Hody sdružené se rozdělují podle počtu hodů na 60, 100, 120 a 200 HS.

Disciplíny
Základní disciplíny Plné Dorážka Hody sdružené(HS)
Disciplíny HS 60HS 100HS 120HS 200HS
Čas na jedné dráze 12 minut 20 minut 12 minut 20 minut
Počet drah pro discilínu/počet hodů na jedné dráze 2/30HS 2/50HS 4/30HS 4/50HS

V České republice je mnoho kuželkářských soutěží. Muži mají Interligu (spojení českého a slovenského svazu, nevyšší liga u nás i na slovensku), 1., 2. a 3. kuželkářskou ligu. Ženy mají 1. a 2. kuželkářskou ligu. Nižší soutěže hrají jak muži tak ženy. Je to divizní soutěž, krajský přebor a okresní přebor.

7. Okresní přebor

Máme i kuželkářskou ligu dorostu. To byly týmové soutěže. Mezi soutěže jednotlivců patří mistrosvtí kraje a České republiky. Pohár juniorů, pohár dorostu a pohár mladších a starších žáků. Mými největšími úspěchy byla 3 první místa z krajských mistroství jednotlivců a první místo v poháru starších žáků. Také jsem byl na mistroství ČR, které se nepovadlo podle plánů. Byla i další umístění, ale už ne tak zajímavá. Těd hraji 3. kuželkářkou ligu mužů, ve které jsme aktuálně čtvrtí a doufám, že postoupíme dál. Nedávdno jsem si hodil osobní rekord na kuželně v Aši. Shodil jsem 639 kuželek. Bojuji i o účast na Mistroství Evropy týmů v kategorii dorostu.

O vánocích jsem dostel nové koule na hraní. Moc se mi líbí hlavně ta barva. První zápas co jsem s nimi hrál jsem si hodil osobní rekord. Doufám, že v tom budu pokračovat.