Osobní stránky Daniela Vaníčka

Akvaristika

I když se může zdát, že akvaristika je nezajímavý a nudný koníček, není to tak. Je to vcelku věda. Vytvoření a udržení podvodního světa záleží na mnoha faktorech. Důležité je znát chemické složení vody jako její ph, obsah dusičnanů, dusitanů, nitridů aj. V případě nutnosti musí být tyto hodnoty upraveny na správné koncentrace. Každá chyba může zanechat velké škody na vnitřním ekosystému, ty se pak dlouho napravují a stojí nemálo financí.

Jak jsem se dostal k akvaristice

Jako malý jsem chtěl něakého domácího mazlíčka. Jelikož jsem měl velkou alergii na seno a srst, nemohl jsem si dovolit mít králíka ani morče. Jediné co připadalo v úvahu byla rybička Beta Bojovnice. Jednou při čištění malého kulatého akvária mi do něj spadl kamínek a cele akvárium rozbil. Koupili jsme tedy větší aby měla rybka víc místa a já jsem tedy měl víc místa na tvoření nového layoutu.

Dědovi se to také zalíbilo. Po roce si koupil také akvárium. Mělo 60 litrů. Společnými silami jsme jej založili. Po pár týdnech po nasazení ryb jsme zjistily, že pro ně malé. Začali se množit a najednou jich tam bylo opravdu hodně. Nezbylo nic jiného než koupit pořádnou 200 litrovou nádrž. Děda založení akvária nechal na mě. Nasledoval jsem si různé videa, přečetl knížku a internetová fóra a pustil se do práce. Nedříve jsem vytvaroval dno ze zásobního substrátu a překryl ho říčním štěrkem. Následně jsem vyskládal kamennou skalku a umístil kořeny. Vytvořil jsem takzvaný hardscape. Poté přišla na řadu výsadba rostlin. Ty byly osazovány od předního skla směrem dozadu. Když bylo vše hotové, akvárium se napustilo vodou. Po měsíci jsme vypustili první skupinu ryb a krevet. Těm se tam daří dodnes.

moje akvárium