Rubikovu kostku skládám již přes 4 roky. Skládám poměrně rychle, ale strašně pomalu v porovnání ke světovému rekordu. Moje časy se pohybují okolo 18 sekund a moje PB (personal best) je 14,47 sec. Skládám metodou CFOP, jelikož takhle metoda patří k těm nejrychlejším. Začal jsem skládat Rubikovu kostku poprvé na letním táboře, kde mě ji naučil skládat můj kamarád. Nejdříve jsem začínal s klasickou, originální Rubikovou kostkou. Následně jsem si poté pořídil kostku s magnety a pružinkami. Následně jsem se začal zdokonalovat ve svých časech a také v motorice svých prstů, ale nejtěžší dovenost, kterou jsem se naučil postupem času skládání Rubikovy kostky byla look ahead.
Samotné složení Rubikovy kostky není zas tak složité, ale musí se správně pochopit. Metod, které se používají na složení Rubikovi kostky je nespočet a nyní si vyjmenujeme pár z nich. Jakožto samotný uživatel CFOP metody, která je považována za nejrychlejší a nejjednoduší se naučit, považuji za mojí oblíbenou a mohl bych jí doporučit každému jedinci, který by se snažil o to umět poskládat Rubikovu kostku. Dále existují metody jako jsou například Roux, ZZ a další méně známé metody, jakožto například strana po straně nebo lajna po lajně. Ovšem jak jsem již zmiňoval, neuděláte chybu pokud si vyberete CFOP metodu
Metoda CFOP, které tu již zazněla, je metoda která je jednoduchá, rychlá a ke složení kostky za pomocí této metody umožňuje složit kostku, za co nejmenší počet tahů, konkrétně do 25 tahů. Zkratka CFOP neboli cross, F2L, OLL, PLL. Pokusím se Vám vysvětlit a pokusím se Vám přiblížit tuhle jednoduchou metodu. Jako první si uděláme na bílé straně (dle preference) bílí (dle preference) kříž. Následně spojíme hrany kříže s jednotlivými středy kostky a to je první bod za námi. Tento krok se dá udělat celý intuitivně, tudíž není potřeba žádný algorytmus pro splnění prvního kroku metody CFOP. Poté co jsme úspěšně dokončily krok č. 1, tak se můžeme vrhnout na krok č. 2. Krok číslo 2 spočívá v tom, že chceme sladit barvy 2 řad směrem od kříže nahoru. Tento krok se dá též celý zvládnout intuitivně, ale obvykle se na něj už navazuje pro rychlejší a plynulejší skládání algorytmy. Pokud máme splněný a úspěšně dokončený krok č. 2, můžeme se vrhnout na krok č. 3, tedy OLL. OLL je zkratka pro Orientation of last line, neboli orientace poslední řady. Pro splnění tohodle kroku už budem potřebovat algorytmy. Algorytmů na OLL existuje 51, pro každou možnou situaci. Ovšem existuje i tzv. 2-look OLL a PLL, kde se na místo 1 algorytmu pro situaci, stačí naučit 2. Potom co máme cross, F2L a OLL, tak následuje Permutation of last line, neboli permutace poslední řady, kde znova budeme potřebovat algorytmy, abychom mohli kostku dosložit. Nyní už však jen 21 nebo 2 pro 2-look OLL. Pokud tohle všechno jste zvládly pobrat a pustíte se do skládání, tak po pár letech praxe a odříkání, budete schopni složit R. kostku do 15 sec. jako já.
Existuje mnoho druhů kostek a ne jenom malých, které mohou být od velikostí 2x2, 3x3, ale i 19x19 nebo 21x21, které už jsou i poměrně dosti drahé. U 2x2 kostek se doba skládání pohybuje v rozmezí do 3 sec. U kostek 3x3 to je do 4 sec. U 4x4 to je max do 30 sec. U 5x5 zhruba do 40 sec. A tak dále, až bychom se dostali do i několika hodin. Například u kostek větších jak 12x12 jde pro normální lidi i o dny, možná i měsíce, avšak někteří jedinci dokáží i jednu z největších kostek do složit do několika hodin. Stojí za tím tvrdá praxe a dřina, která se ovšem vyplatí, jakožto dobrý umění, co je velice atraktivní a stojí se ho za to aspoň pokusit naučit a ovládat. Ovšem neexistují pouze Rubikovi kostky, ale i trojúhelníky, zvané piraminx, dále též mirror cube, kde nejsou v podstatě žádné samolepky a ani barvy a je nutno při skládání této kostky vnímat jednotlivě se otáčející nerovnoměrné části kostky jakožto barvy. Je tu spousta typů kostek všech tvarů, které bohužel všechny nemůžu vypsat. Nové a drahé kostky mají v sobě zabudovány magnety a také tzv. corner cutting, což je možnost otočit stranou kostky, i přesto, že je v cestě roh kostky a dokáže ji přehodit na správné místo. Kostky pro skládaní můžete koupit prakticky v každém hračkářství, ale tyto kostky nejsou určeny pro Speed Cubing. Tyto kostky jsou převážně určeny pro začátečníky, děti s omezenou motorikou, protože nedisponují corner cutting, ani magnety. Dále existují chytré kostky, na kterých můžete pozorovat svůj progress a můžete se učit nové algorytmy přes mobil, kde je kostka ukázana. Záleží pouze na tom, zda kostka má v sobe zabudovaný gyroskop, aby jste mohli otáčet kostkou jak v reálu, tak i na displeji na vašem mobilním zařízení
U větších a víc komplexnějších kostek, jako například 4x4 až 19x19, magnety už většinou nebývají. A to z jednoho prostého důvodu. Pokud by takhle velká kostka disponovala magnety, byla by jednuše až moc těžká. Já osobě neskládám větší kostky jak 3x3 a to proto, že mě nejvíce baví. Momentálně už moc nemám čas na to skládat, ale když jsem skládal, tak pouze 2x2 a 3x3. U těchto kostek, které mají velké rozměry, je problém s vahou, velikostí a náročností samotného skládání. Samozdřejmě časově jsou nejnáročnější ty největší, ale postup se nijak velikostně neliší, pouze se opakujhe do té doby, dokud nejsme na stejné vlně. Pokud se rozhodnete skládat takhle velké kostky, mohu Vám doporučit, ať si našetříte pořádný balík peněz, jelikož tyto kostky stojí v řádech tisíců, néli deseti tisíců. Ovšem pokud by Vás více bavilo skládat menší kostky, tím mám na mysli například Rubikovu kostku 3x3, tak Vám doporučuji si koupot dražší, ale velmi kvalitní kostku s magnety a skvělými pružinkami, které Vám zajistí pořádnou stabilitu na velmi dlouhou dobu. Pokud by jste chtěli, nebo měli zájem o to začít skládat Rubikovu kostku a nevěděli si s něčím rady, rozhodně neváhejte mě kontaktovat na mém instagramovém účtě, nebo se přijte podívat do E2 a já Vám mile rád pomohu s jakým koliv problémem, který budete mít. Nejlepší obchody na nákup Rubikových kostek je FYFT, ale rozhodně ne hračkářství. V hračkářství jsou pouze originální Rubikovy kostky, které nejsou rychlé a jsou pomalé, drahé, kostnaté, stickered, nemají magnety a dobré pružinky. Kostky od GAN, MoYu jakožto například GAN Xs, GAN i, GAN 11 Pro nebo MoYu Guanlong a další typy kostek od těchto nejlepších značek a firem. Tyto firmy působí na trhu už velice dlouho a rozhodně by jsme se nebál investovat větší obnos pěnez, jelikož se to vyplatí investovat do dražší a kvalitnější a stabilnější a rychlejší a spolehlivější kostky, než kupovou několik horších, pomalejších, nemagnetických a nestabilních kostek, které se postupem času velice prodraží, i když to tak nevypadá. Mám na mysli kostky z pochybných webů, jako například Wish, nebo Ebay. Z aliexpressu kupovat maximálně GAN a MoYu, které jsem již zmiňoval.Guanlong a další typy kostek od těchto nejlepších značek a firem. Tyto firmy působí na trhu už velice dlouho a rozhodně by jsme se nebál investovat větší obnos pěnez, jelikož se to vyplatí investovat do dražší a kvalitnější a stabilnější a rychlejší a spolehlivější kostky, než kupovou několik horších, pomalejších, nemagnetických a nestabilních kostek, které se postupem času velice prodraží, i když to tak nevypadá. Mám na mysli kostky z pochybných webů, jako například Wish, nebo Ebay. Z aliexpressu kupovat maximálně GAN a MoYu, které jsem již uvedl a tyto kostky jsou tza mě nejlepší a nejrychlejší co můžete na trhu koupit, rozhodně nebudete litovat.