Zde bych Vám řekl více informací o mé aktuální škole a můj pohled na studium.
Jak již bylo řečeno, chodím na Střední průmyslovou školu v Ostrově nad Ohří . Zde studuji druhým rokem obor elektrotechnika, který je na 4 roky se zakončením maturitou. I když můj otec má vystudovaný obor zaměřený na elektriku, obor jsem si vybral vcelku náhodou. Upřímně řečeno jsem nikdy nebyl typ dítěte, které se vyžívalo v elektronice, jen jsem se trošku zajímal o elektroniku (mobilní telefony, počítače, tablety). Přestože jsem moc zasvěcen do tohoto odvětví nebyl, velmi se mi tento obor a celkově i škola zalíbili.
Je pravda, že jsem mohl jít na stejný obor i na ISŠTE do města Sokolov, který se nachází blíže mému bydlišti, ale ostrovská škola mě zaujala především svým vzhledem a také mě lákal pobyt na internátu, který se nachází v Karlových Varech. Musím uznat, že jsem za svůj výběr rád. Nevím, jaké to je na škole v Sokolově, ale Ostrov se mi velmi zalíbil kvůli vzhledu školy, vybavení a pro mě dost důležitého kolektivu. Ve třídě jsme dobrý kolektiv, ale dost mě překvapilo chování lidí, které neznám. První dny na nové škole mi spousty lidí pomohlo s orientací v budově, ale také se s nimi můžu normálně bavit o jiných věcech, které se školy netýkají. Kromě žáků je velká část učitelů velmi vstřícná k žákům. Ať už jde o vysvětlování látky, doučování, nebo i mimo školní aktivity, tak nám pomáhají a dokonce i nabízí zájemcům různé projekty, které jsou zábavné, zajímavé a troufám si říct, že i pro další roky užitečné.
Jak jsem již zmiňoval, přes týden jsem na internátu v Karlových Varech . Člověk může říct, že to není taková dálka, že někteří studenti z Chebu také dojíždějí, ale já jsem se rozhodl pro pobyt na internátu a to z několika důvodů. Nejvíce mě lákala myšlenka bydlení s mými vrstevníky a osamostatnění se. První rok pro mne byl celkem zajímavý, jelikož jsem přibližne 4 měsíce byl na pokoji sám, když odešel po druhém měsíci i můj druhý spolubydlící. Každopadně jsem byl rád, že tam můžu být a to hlavně vstávání do školy. Upřímně řečeno se mi nechtělo každý den vstávat v půl 6 ráno a jednou za týden i dříve kvůli nulté hodině, co začínala v 7:10 hodin. To, že jsem sám na pokoji mi moc nevadilo, protože mám rád svůj klid, ale během roku jsem si našel nové kamarády z vedlejšího pokoje a dopadlo to tak, že jsem se v druhém ročníku přestěhoval k nim, za což jsem nakonec celkem rád. Zažil jsem zde nespočet nezapomenutelných zážitků. Vyhovuje mi i délka cesty do Karlových Varů, protože jsem občas dlouho ve škole, když máme kroužky a vracím se na internát v 6 hodin večer.
Chodím zde na 2 kroužky- autíčka a Mafýk . Na autíčka chodím až od druhého ročníku, ale na Mafýka už od začátku mého studia na této škole. U autíček jde zejména o připravování závodních RC autíček na závody, které jezdíme jednou za měsíc. Na tyto závody kromě nás jezdí i jiní lidé, ať už místní, lidé z Plzně, nebo lidé z Německa. Závody které jezdíme se konají v Ostrově, ale jsou i v jiných městech, jako je například Cheb. Kromě Ostrova také jezdili mí spolužáci na větší závody, jako je například Mistrovství republiky v Ostravě, nebo závody v Německu. Do Ostravy se chystáme i tento rok a pokud se nic nepokazí, tak pojedu také. Kvůli tomu, že tam chodím prvním rokem, nejsem až tak dobrý jezdec, jako jsou ostatní spolužáci a dost často se mi stává, že naborám do trati, ale troufám si říct, že se to postupem času lepší. Jezdím kategorii pro začátečníky a neprofesionály. Žádné velké úspěchy nemám. Nejlepší výsledek byl, když jsem s mým kamarádem z vyššího ročníku Michalem dojel čtvrtý. Mafýk je kroužek, který vede můj třídní učitel pan Sachl. Je to zkratka pro matematiku a fyziku, ale spíše se zde zabýváme programováním. Samozřejmě se také snažíme o olympiády z fyziky a nějaké jiné soutěže.
Kromě autíček a Mafýka jsem si vybral s mým spolužákem Ondrou práci do projektu SOČ . SOČ je zkratka pro název Středoškolská odborná činnost. Tohoto projektu se účastní několik škol v České republice. Vybrali jsme si projekt s názvem "Měření charakteristiky žárovek", kdy budeme pomocí vlastní konstrukce změřit vlastnosti žárovek, jako je například intenzita svícení a dosah svícení. Tím, že se do SOČ zapojím, získám body do projektu, který je pro elektrotechnický obor na mojí škole a to je Program Prokopa Diviše. Je to program, kdy student sbírá během školního roku body za mimoškolní aktivity a má možnost získat na konci roku odměnu ve formě šeku. Odměnu dostanou tři nejlepší z každé třídy elektrotechniků. Odměny jsou dost vysoké, takže určitě stojí za to se alespoň pokusit o nějaký úspěch, plus odměny v různých soutěží taky nejsou nejhorší.
Kromě těchto projektů se také často účastním prezentací školy . Tento ročník jsem byl rovnou na několika výstavách škol. První byla na naší škole v Ostrově, kde jsem byl s několika mými spolužáky, ale když jsem se dozvěděl, že je jedna výstava v Chebu, tak jsem se poptal po volném místě a zúčastnil jsem se také. Na tuto výstavu jsem si zapomněl robotického pavouka, kterého jsem měl představovat v rámci programování Arduina, ale byly tam i jiné elektrotechnické věci na ukázku, tak jsem měl nakonec o čem mluvit. Také jsem se zde seznámil s lidmi z Lesnické školy Žlutice, která byla hned ve vedlejší třídě. S těmito lidmi se bavím i teď a jsem za to velmi rád. Kromě Chebské výstavy jsem prezentoval SPŠO v Sokolově, kde jsem byl i s jedním mým spolubydlícím. Potkal jsem se zde s mými kamarády z LŠ a i tady jsem poznal nové lidi, se kterými udržuji kontakt do teď. Pořád si stojím za tím, že náhodou potkaní lidé jsou ti nejlepší přátelé a toto mě ještě více přesvědčilo o pravdě. :D