Na začátku nového tisíciletí se na trhu objevovaly nové grafické adaptéry, vývoj počítačů byl rychlejší. Obsahovaly nové procesory, lepší grafické karty a nebo větší paměť. Také americká společnost Linden Lab na základě pokroku 3D grafiky vyvinula trojrozměrný virtuální svět Second Life. První verze se objevila na trhu v roce 2003, později v roce 2007 se stala asi nejdokonalejší simulací virtuálního světa.
Dále se objevily modely mobilních telefonů s plně grafickým displejem, byl to zásadní pokrok pro vývoj her. Mezi nejznámější mobilní hry této doby patří například vesmírná střílečka Space Impact na Nokii 3310. V roce 2003 se poprvé objevily barevné displeje na mobilní telefony a také se v telefonech začaly hrát skákačky jako například Prince of Persia. Jakmile v roce 2008 vyšel operační systém Android od společnosti Google a operační systém IOS od společnosti Apple, mobilní hraní se hodně rozšířilo. Nově se totiž daly stahovat hry prostřednictvím Obchodu Google nebo AppStore. K dispozici byly hry téměř všech žánru od sportů až po puzzle.
Od roku 2000 se rapidně rozvíjel a stával se čím dál víc oblíbeným žánr multiplayer. V roce 2002 vznikl první klient a obchod Steam a v roce 2003 zavedl distribuci her pro stolní počítače. Jeho popularita postupně rostla a začínal být dominujícím distributorem her. Dále ve stejném roce vznikla hra StarCraft, díky které z jedné její mapy vznikla hra DotA, avšak tvůrce Steve Feak z tohoto projektu odešel a v roce 2009 patřil mezi vývojáře hry League of Legends, která je v dnešní době jedna z nejznámějších počítačových her a také nejznámějším zastupcem žánru MOBA.
Herní konzole
Konzole | Rok výroby |
---|---|
PlayStation 2 | 2000 |
PlayStation 3 | 2006 |
PlayStation 4 | 2013 |
PlayStation 5 | 2020 |
Od roku 2000 vyšla spousta zástupců herních konzolí, například od společnosti Sony Interactive Entertainment, Nintendo či Microsoft.
U společnosti Sony Interactive Entertainment to byly konzole PlayStation 2 v roce 2000, PlayStation 3 v roce 2006, PlayStation 4 v roce 2013 a PlayStation 5 v roce 2020. Všechny tyto konzole jsou pouze vylepšením té předešlé a nic přímo revolučního nepřinesly. Vyrábí se v různých variantách, ať už pouze s designovými rozdíly či hardwarovými změnami.
Společnost Nintendo vydalo také pouze vylepšení svých starých konzolí kromě jedné výjímky a to Nintendo Switch. Nejdříve to byla konzole Nintendo GameCube z roku 2001, Nintendo Wii z roku 2006, Wii U z roku 2012 a Nintendo Switch z roku 2017. Konzole Nintendo Switch přinesla do světa her zcela nový zážitek.
Představila funkci, jak už z názvu konzole vyplývá, která dokázala z handheld módu konzoli přepnout do normální televizního módu. Toto není jediná věc, která konzoli dělá výjimečnou. Výjimečné jsou i její ovladače zvané Joy-Cony. Ty lze z konzole kdykoliv vysunout a mít každý Joy-Con v jiné ruce. Ne jako to je u normálních ovladačů, které se drží v obou rukách zároveň. Joy-Cony lze tedy mít v samotné konzoli, v rukou nebo ve speciálním držáku, kde jsou uložené a držák s Joy-Cony se poté podobá normálnímu ovladači. Nintendo Switch se vyrábí v různých variantách. V základní, poté v OLED verzi s vylepšeným displejem, nebo ve verzi Lite, kterou lze používat pouze v handheld módu, tudíž nelze oddělit Joy-Cony z konzole.
Nintendo dále vytvořilo také kapesní konzole, které byly pouze vylepšením té předchozí. Z konzole Game Boy z roku 1989 vznikla v roce 2001 konzole Game Boy Advance, v roce 2004 Nintendo DS, v roce 2006 Nintendo DS Lite, v roce 2008 Nintendo Dsi, v roce 2009 Nintendo Dsi XL a v roce 2011 Nintendo 3DS. Kapesní konzolí je vlastně i konzole Nintendo Switch, což z ní dělá zástupce jak normálních televizních konzolí, tak i kapesních konzolí.
Microsoft v roce 2001 vytvořil značku Xbox, pod kterou se od téhož roku vydávají herní konzole. Xbox je od počátku své existence konkurencí PlayStationu, ale každá má své zákazníky nebo chcete-li hráče, kteří jednu nebo druhou využívají.
V roce 2001 přišla na svět konzole Xbox, roku 2005 Xbox 360, v roce 2013 Xbox One a poté byly v roce 2020 vydány konzole Xbox Series X a Series S.