Vývoj AI

Za méně než sto let se umělá inteligence proměnila z okrajové disciplíny teoretické matematiky v něco, s čím se každodenně setkávají miliony lidí po celém světě.První použití termínu umělá inteligence je připisováno Johnu McCarthymu z MIT. Skutečný počátek oboru umělé inteligence pak tvoří konference uspořádaná v létě roku 1956 na univerzitě Dartmouth College.

Dartmouth College

Počátky umělé inteligence: (1943)

V roce 1943 byl vytvořen první matematický model neuronu. Mezi nejvýznamnější postavy této epochy se bezesporu řadí britský matematik Alan Turing, který je znám především svou prací na dešifrování válečného kódu Enigma. Turing položil základy umělé inteligence, když popsal, jak může fungovat „univerzální stroj“, tedy stroj schopný vykonávat jakýkoliv program. Dnes těmto strojům říkáme počítače.

Chatbot ELIZA a robot Shakey (1966)

Jednou ze známek inteligentního systému je schopnost vnímat a komunikovat se svým okolím. A právě to jsou problémy, které řešily chatbot ELIZA a robot Shakey, jež byly vytvořeny v roce 1966. ELIZA, umělý teraupeut vytvořený na americké univerzitě MIT, byl program, který napodoboval lidskou konverzaci pomocí hledání známých vzorců a jejich přiřazení ke vhodným odpovědím v paměti. Přestože se jednalo o poměrně jednoduchý program, který navíc místo skutečného pochopení konverzace spoléhal na sadu pravidel, jak odpovídat, jeho úspěch překvapil i samotného autora. Někteří z uživatelů si dokonce mysleli, že místo chatbota komunikuje skutečná osoba.

Konverzace Eliza

První samořiditelné auto (1986)

Samostatný pohyb robotů nebo strojů představuje velkou výzvu. Kromě samotného ovládání pohybu je třeba vnímat okolí a přizpůsobit se mu. První kroky v této oblasti jsme popsali již u robota Shakey. Od laboratorního prostředí do silničního provozu však vedla ještě dlouhá cesta. Na konci 80. let se podařilo takový systém vyvinout na univerzitě Carnegie Mellon v USA. Vozidla Testlab 1 a hlavně pozdější ALVINN překonala v běžném provozu rychlost 100 km/h při zcela autonomním řízení. To vše s výpočetní silou téměř 10krát menší, než mají dnešní chytré hodinky.

SIRI a průlom ve zpracování řeči (2011)

Společnost Apple při představení telefonu iPhone 4S představuje hlasového asistenta SIRI, který umožňuje ovládání a interakci se zařízením pouze pomocí hlasu. Na rozdíl od ELIZA není systém založený na pravidlech, ale učí se ze skutečných konverzací. Zároveň zpracovává i hlas, a ne pouze psaný text. Kromě úspěchu ve vývoji technologie zpracování přirozeného jazyka jde o jeden z prvních případů masového rozšíření umělé inteligence k uživatelům po celém světě.

SIRI

Zdroj: AI dětem