TECHNIKY UČENÍ A PAUZY

Základem pro správné učení je stanovit si, jakým způsobem, resp. jakou technikou se chceme učit. Je to důležité, protože musíme brát zřetel na pauzy a délku relace, kdy se chceme učit. Není efektivní se učit několik hodin v kuse. Proto si v tomto článku ukážeme tři základní techniky, které můžete zkusit hned, jak přijdete domů...

Autor: Marek Kowolowski

Pomodoro

Pomodoro technika je jedna z nejlepších technik, jak se učit a neprokrastinovat. Čím náročnější úkol máte v plánu, tím více se chce prokrastinovat. S touto technikou však na prokrastinaci zapomeňte. Jedná se totiž o určitý počet minut strávených učením s následující krátkou pauzou, kterou můžeme vyplnit jídlem a tekutinami nebo domácími pracemi. Během pauzy by se však nemělo koukat do telefonu. Jak je již známo, odvrací naši pozornost, a to mi při učení nechceme. Po uplynulých 4 relacích učení následuje dlouhá pauza v rozsahu 15-30 minut.

Máme zde dvě základní možnosti, po jakých intervalech se učit. Tou první je 25 + 5 minut. Resp. 25 minut učení a 5 minut pauza. Druhá metoda je 50 + 10 minut. Ze studií plyne, že lidem trvá 20 minut, než se začnou plně soustředit na probíranou látku. Důležité však je, která z možností vyhovuje Vám. Já osobně začal rovnou s možností 50 + 10 minut. Samozřejmě je také důležité, kolik času na učení máte, protože pokud méně, jsou lepší kratší pauzy, tedy 25 + 5 minut by bylo ideálních.

Parkinsonova technika

Tato technika znamená jedinou věc. Zkrátit čas původně vyhrazený na učení nebo vypracování úkolu. Např. tlačí nás čas, protože ukončení úkolu je za 2 hodiny. Normálně bychom práci mohli dělat dvakrát tolik času, ale zkrátíme si ho tak, abychom to stihli do tohoto úseku.

Na tom se pak ale odvíjí kvalita vypracovaného úkolu nebo učení. Tato technika úzce souvisí s vyrušováním během učení. Každý ví, že pokud jsme vyrušováni, nejde nám práce od ruky.

Feynmanova technika

Jednoduše si stačí vzít papír a napsat na něj, co si pamatujeme ze školy. Pak si to jenom zkontrolujeme se zápisky ze školy a zjistíme mezery. Ty už se pak stačí pouze doučit, např. pomocí techniky pomodoro a máme vystaráno.