Horolezectví

Historie

Lidé v sobě už od počátku mají zakořeněnou chuť po poznání, objevování a prozkoumávání dosud neobjeveného.Proto není divu, že zmínky o prvních „horolezcích“ pocházejí již z doby bronzové. V roce 1991 bylo v alpském průsmyku ve výšce přes 3000 m nalezeno mumifikované tělo pravěkého člověka, kterému se přezdívá Ötzi. Tento poutník byl oblečen v kožešině, na nohou měl boty vystlané suchou trávou a u sebe měl luk se 14 šípy, pazourkovou dýku a bronzovou sekeru. Nevíme, kdo byl, za jakým cílem tento výšlap učinil, ovšem jeho objev nám jasně dokazuje, že člověk trvale obýval alpská údolí už od konce doby ledové. Dalším důkazem jsou také kresby na skalách Val Camonica, Monte Bega a dalších.

Také mnoho známých osobností se vydávalo na různé výstupy. První známý výstup podnikl např. italský básník Francesco Petrarca za účelem meditace. Poté Leonardo da Vinci navštívil horský masiv Grignea a v roce 1511 vystoupil na horu Cima di Bo. Existuje více příběhů o těchto výstupcích, avšak ty mají jen málo společného s horolezectvím a jeho pohnutkami.

Teprve v 18. století byly položeny základy horolezectví v dnešní podobě. Nejznámějším symbolem vědeckého horolezectví se staly výpravy muže jménem Alexandr von Humboldt. Byl to neměcký přírodovědec, který přerušil svou plavbu do Ameriky, aby zlezl nejvyšší vrchol Kanárských ostrovů. O tři roky později podnikl se dvěma dalšími přáteli výstup na starovulkán Chimborazo, který se nachází v Ekvádoru a jeden neúspěšný výstup se na něj dříve už pořádal. Všichni tři horolezci velmi trpěli, kvůli průdkým návalům nevolnosti, „krvácejícím rtům a dásním“ a sežehnuté kůži. Nakonec je přemohla hluboká rokle, kde z levé strany byl prudký sráz a z pravé strany strašlivá propast. I přestože nedosáhli vrcholu (6 263 m), vyšplhali do úctihodné výšky 5 875 m. 8. srpna 1786 v 18:23 stanuli dva odvážní muži, oba původem z Francie, na vrcholu hory Mont Blanc. Jedná se o nejvyšší bod Evropy a tímto dnem se začala psát historie horolezectví.

Objev Mont Blanc

Jak už bylo řečeno, datum 8. sprna 1786 patří k významnému dni dějin horolezectví. Jacques Balmat a Michel Gabriel Paccard se rozhodli vylézt na horu Mont Blanc a zdolat tak nejvyšší bod Evropy.

Bylo krátce po 18. hodině a nejprve je zahlédl baron, který se díval po okolí svým dalekohledem. Viděl dvě pohybující se tečky, které směřovaly směrem k vrcholu. Sledoval je celou dobu jejich výšlapu a u toho si dělal poznámky. Podle toho, co si zapsal, víme, že těsně před koncem si oba lezci své cesty mírně rozdělili, tak jako by spolu soutěžili o prvenství.

Kvůli pozdním hodinám, kousavému chladnému větru a teplotě -7°C si horolezci neomezeného výhledu moc neužili a museli rychle zase dolů. Ještě předtím ale na vrcholku vztyčili červený praporek. Přesně v 18:47 oba dva opustili nejvyšší bod. Avšak po návratu do bezpečí údolí měli dost času na to, aby si vychutnali uspokojení z toho, že byli první, kteří se tam dostali.

Obrázek hor