Kolová je vesnice s 913 obyvateli a rozlohou 703 HA. Rok založení této obce bylo v roce 1713. Obec je položena v nadmořské výšce 575 metrů nad mořem a má dvě části, a to Kolová a Háje. V kolový žiju už od narození a je to krásná obec se školou a taky se staví nová školka. V této obci je taky fotbalový klub jménem FK Ajax Kolová, poté kolová má svůj vlastní rybník jménem Kolovák. Je položena vedle Karlovarského letiště a je obložena lesem se spoustou lesních pěšin a tras.
Nejstarší osadou v této oblasti jsou dnešní Háje, které se dřív jmenovaly Funkštejn (německy Funkenstein). První zmínka o nich pochází už z roku 1536. Základem obce byl malý strážní hrad, který stával na dnešním Zámeckém vrchu. Naproti přes řeku Teplou stával druhý hrad, který měl chránit údolí – pravděpodobně šlo o obranný systém z 12. století, který budovali Přemyslovci. Oba hrady nesly jméno Funkštejn, což v překladu znamená „jiskřivý kámen“ – tedy křemen.
V okolí hradu se postupně rozrostla obec. K Funkštejnu původně patřila i území, kde dnes najdeme Březovou, Kolovou a Pilu. Ale už v roce 1713 byla z Funkštejnu vyčleněna Pila, Kolová i Březová jako samostatné obce.
Na konci roku 1900 stálo ve Funkštejně 37 domů a žilo tam 273 lidí, z toho 269 se hlásilo k německé národnosti. V květnu 1939 tam žilo 255 obyvatel, také převážně Němců. Po roce 1945 byla obec přejmenována na Háje.
Kolová byla původně jen samotou patřící k Funkštejnu a poprvé se o ní píše v roce 1622. V té době byla celá oblast pokrytá lesy, kde vrchnostenští uhlíři pálili dřevěné uhlí. Na místě, kde vznikla paseka, si pak postavili pár chalup a místo dostalo název Kohlhau, což znamená „uhlířská paseka“.
Od roku 1713 už byla Kolová samostatnou obcí s vlastním rychtářem. V roce 1848 byla krátce spojena s Pilou, ale od roku 1873 zase fungovala samostatně. V roce 1900 tu stálo 103 domů a žilo tu 727 obyvatel, z toho jen jeden byl Čech Český název obce byl tehdy Kohlava, a od roku 1923 se začala používat dnešní podoba – Kolová.