Hlavní stránka
Algoritmy
OSDev
Projekty

Něco málo o mně...

Ahoj, jmenuji se Jakub a studuji obor informační technologie na střední průmyslové škole v Ostrově. Počítačům se věnuji už delší dobu a práci s nimi beru jako zábavu. Rád se učím novým skutečnostem, a to především v oblasti programování. Tyto stránky jsem se spontánně rozhodl udělat včera (23. 8. 2022), protože bych rád předal ostatním to, co zatím umím. Věnuji se programování v x86 Assembleru a nyní se učím i C. Aktuálně pracuji na 32bitovém operačním systému ZyNX, který snad během třeťáku dostanu do podoby příkazové řádky s kompletní sadou driverů a nějakými prográmky.
Děláte mi opravdu radost. :-) Stránky již navštívilo 989 lidí!

Přechod na databázovou ORM vrstvu Layer

Zdravím všechny! Jsem si vědom, že jistě všichni čekáte na další článek, a já vám mohu s radostí oznámit, že věci se konečně daly do pohybu. Třikrát hurá, přecházíme na ORM Layer!
Pokud netušíte, co to to “ORM” je, dovolte mi, abych vám to ve stručnosti vysvětlil: V dnešní době je v módě programovat “objektově”. Mluvím zde o OOP jazycích, mezi které spadá např. C#, Java a PHP. Pokud ale pracujeme s databází, a to se týká např. zmíněného PHP, data jsou nám vracena ve formě kupříkladu asociativních polí. To není vskutku nic špatného, ale podívejme se na následující dva zápisy:
// pristup pomoci indexovani asociativniho pole
$name = $data['name'];

// pristup pomoci vlastnosti objektu
$name = $data->name;
Každého moderního programátora zaujme spíše přístup pomocí vlastnosti objektu, že? ;-) A v případě databází se nám o tuto variantu práce s daty postará právě ORM vrstva. ORM vlastně znamená Object-Relational Mapping. Většina ORM vrstev tedy implementuje i přístup k objektům, které jsou v databázi v relaci. Tak třeba k autorovi nějaké knihy bychom se mohli dostat takto:
// z databaze jsme dostali zaznam o knize ve forme objektu
$book = Books::getById($id);

// a informace o autorovi muzeme ziskat diky relaci mezi tridou Book a Author
$name = $book->author->name;
No není to překrásné? :-) Samozřejmě to není úplně dokonalé, ale co je, viďte? :-) Špatně napsaná ORM vrstva může být nebezpečná, např. co se týká SQL Injection. A jelikož se jedná o další článek, který nás dělí od přímého přístupu k databázi, můžeme očekávat i jisté snížení výkonu (generování dotazů může být poměrně neefektivní).
V našem případě ale probíhá všechno hladce a brzy snad budu moci uvolnit první verzi ORM Layer (pravděpodobně bude k nalezení na mém GitHubu).
On-line návštěvníků: 1

02. 12. 2022 12:24Přidány informace o přechodu na ORM Layer a čítač návštěvnosti.
30. 11. 2022 09:02Implementace databázové ORM vrstvy Layer.
01. 10. 2022 19:13Přechod na dark mode a změna výchozího fontu.
28. 08. 2022 00:55Přidán třetí článek do sekce Algoritmy.
28. 08. 2022 00:01Doplněn druhý článek v sekci Algoritmy.
25. 08. 2022 23:56Přidán druhý rozepsaný článek do sekce Algoritmy.
25. 08. 2022 15:32Přidána sekce Algoritmy s prvním rozepsaným článkem.
24. 08. 2022 14:07Přidán ukazatel on-line návštěvníků.
23. 08. 2022 21:17První verze stránek Jakubův Bastl Kód.