The UK

Fanpage o The Beatles

Základní informace

Paul a John Stuart Sutcliffe

The Beatles, původně The Quarrymen nebo The Silver Beatles, bylo britské hudební kvarteto nejoblíbenější generací, která dospívala v 60. letech 20. století. Hlavními členy byli John Lennon (nar. 9. října 1940, Liverpool, Merseyside, Anglie – 8. prosince 1980, New York City, USA), Paul McCartney (celým jménem Sir James Paul McCartney; nar. 18. června , 1942, Liverpool), George Harrison (nar. 25. února 1943, Liverpool – 29. listopadu 2001, Los Angeles, Kalifornie, USA) a Ringo Starr (jménem Richard Starkey; nar. 7. července 1940, Liverpool ). Mezi další první členy patřil Stuart Sutcliffe (nar. 23. června 1940, Edinburgh, Skotsko – 10. dubna 1962, Hamburk, Západní Německo) a Pete Best (nar. 24. listopadu 1941, Madras [nyní Chennai], Indie).

Než se pevná slavná čtveřice dala dohromady, sestava prošla několika změnami. Za zakladatele jsou považováni Lennon s McCartneym, kteří se poprvé potkali v roce 1957. Johnovi bylo tenkrát 16 let a Paulovi 15. George se stal členem o rok později ve věku 15 let. Během let 1958 a 1959 The Quarrymen koncertovali kdykoli mohli, včetně místních večírků a rodinných akcí, jako byla recepce na svatbu Harrisonova bratra. Profesionální rezervace dokonce zahrnovaly místa, jako je Casbah Coffee Club v Liverpoolu a Hippodrome v Manchesteru.

Kolem roku 1960 měla kapela problém sehnat bubeníka, žádný dlouho moc nezůstal a nakonec se stal bubeníkem Paul. Velký krok v úspěchu byly koncerty v Hamburku. Podle Lennona to bylo období, kdy se skutečně rozvinuli. Hrávali dokonce 12 hodin v kuse, a protože uměli německy, dokonce i některé písničky zpívali v němčině (později byly nahrány covery do němčiny úspěšných písniček "She loves you" → "Sie liebt dich" a "I want to hold your hand" → "Komm gib mir deine Hand").

Když kapela vydala první singl "Please please me" a "Love me do", singly měly takový úspěch, že v reakci na to Brouci nahráli v březnu 1963 první studiové album, pojmenované stejně jako první písnička. Dvě skladby z alba Please Please Me, „I Saw Her Standing There“ a „Please Please Me“, se nacházejí v seznamu The 500 Greatest Songs of All Time. Když začala diskuze o vyhození Besta, byl to George Harrison, kdo bojoval za přijetí Ringa.

Když byl Pete Best z kapely vyhozen, pouhé dva dny poté Beatles odehráli svůj první koncert s novým oficiálním bubeníkem Ringem Starr. Koncert se konal v Hulme Hall v Birkenhead - na trajektu z Mersey v Liverpoolu v srpnu 1962. Starr, který byl "odcizen" od Rory Storm and the Hurricanes, nebyl pro Beatles žádným neznámým. Setkal se s nimi v už roce 1959 a občas se nimi scházel a poseděl, když Pete Best nebyl schopen.

O rok později začala Beatlemánie a "Britská invaze" do Spojených států. Beatles poprvé navštívili USA 8. února 1964, aby účinkovali v populárním televizním varietním programu The Ed Sullivan Show. Naladilo ho 70 milionů diváků a byl vytvořen nový rekord v nejsledovanějším televizním vystoupení. Pomohlo, že americká média událost zveřejnila. Časopisy a noviny přinášely fotografie, zprávy a články zachycující životy kapely přezdívané Fab Four. Beatles vzali Ameriku útokem. Zdánlivě přes noc měli dospívající chlapci dlouhé vlasy stejně jako Beatles a dospívající dívky oblepily stěny svých pokojů plakáty a stránkami časopisů jejimi oblíbenými Beatles. Koncerty se vyprodaly v rekordním čase a policie musela udržet šílenství fanynek pod kontrolou; nebylo neobvyklé, že hysteričtí teenageři během koncertu omdlévali. V Británii i Americe se melodie Beatles jako „I Want to Hold Your Hand“ prodaly miliony kopií a zvuk skupiny byl slyšet téměř v každé domácnosti, která zahrnovala teenagery.

Jejich transformační sociální a kulturní vliv byl skutečně uznáván i mezi vyššími vrstvami politické moci. V roce 1965 byl každý ze čtyř Beatles jmenován členem Řádu britského impéria (MBE), poté, co ho k vyznamenání doporučil britský premiér Harold Wilson Z toho vznikly krátké bouře protestů některých předchozích držitelů, zejména vojenských veteránů, a to proto, že tento čin vnímali jako snížení důstojnosti královského řádu.

Beatles přestali koncertovat v srpnu 1966. Soustředili se výhradně na nahrávání ve studiu. V roce 1970 se Beatles rozpadli a členové se začali věnovat sólovým projektům a kariéře.

Beatles v USA