Má projektová práce

Téma : Atentáty na Hitlera

"Na této stránce je shrnutí mé první projektové práce vůbec ve výchozím znění jelikož opravená verze momentálně neexistuje a nedá se sehnat. Pojednává na téma atentátů na Adolfa Hitlera."

  • 1. Kapitola Adolf Hitler
  • 2. Kapitola nevýznamné atentáty
  • 3. Kapitola Mauricie Bavaud
  • 4. Kapitola Georg Esler
  • 5. Kapitola Henning von trescov
  • 6. Kapitola Operace Valkýra
  • 1.Kapitola Adolf Hitler

    RGB model

    Abychom mohli pochopit co vedlo do té doby slušné a pracovité lidi k tomu, aby riskovali svůj vlastní život při snaze zabít tohoto člověka, musíme probrat kdo to Adolf Hitler vůbec byl.

    Adolf Hitler se narodil 20.dubna 1889 v Braunau na Innu (můžeme přeložit jako Brunov). Je to město, které vedle řeky Inn. Je zde spousta spekulací, co donutilo Adolfa Hitlera udělat co to udělat. Jakožto první spekulace je jeho dětství. Narodil se manželskému páru Klaře Hitlerové a Aloisi Hitlerovi, původním jménem Schicklgruber. Jméno si nechal změnit, jeho původ je matný a panují kolem něho dohady, jedna z teorií je že je otec byl žid, což by byla vcelku ironie, když vezme v potaz, že by Hitlerův dědeček byl žid. Hitlerovo dětství bylo velice náročné a násilné. Hitler se narodil už do početné rodiny jakožto čtvrté dítě, a to ještě nikdo nevěděl že další dva sourozenci se brzo do rodiny přidají.¨ Ovšem do Hitlerovo dospělosti zemřeli všichni až na jeho mladší sestru. Jeho otec byl násilné povahy a neváhal za každou maličkost bít svou ženu, děti a nebo psa. Byl velice špatný ve škole až na dějepis a výtvarné hodiny, jelikož chtěl být vždy umělcem. Ovšem na uměleckou školu se dostal až po roce 1903 kdy jeho otec zemřel na následky pití alkoholu. Po tom, jak jeho matka viděla že se na škole, kterou mu jeho otec vybral trápí a nemá o ní zájem odhlásila. Tehdy mladý Adolf tedy odešel z technické školy a pokusil se několikrát dostat na školu uměleckou. Tam ho nevzali, jelikož měl talent převážně na malbu domů a staveb celkově. Pokusil se tedy dostat na školu stavební, ale tam ho nepřijmuli, ¨ jelikož mu chyběla potřebná maturita. 21. Prosince 1907 zemřela Hitlerovi i jeho milovaná matka což ho zdrtilo nejvíc jak mohlo, v tuto chvíli byl Hitler bez rodiny. Pronajal si byt, ale o rok později byl bez peněz a musel dřít, aby vyžil. Právě toto období lidé a odborníci považují za největší změny a označují ho za základ vzniku takového antisemitizmu. Hitler v tuto dobu začal ze všeho obvinovat marxisty a židy... už tehdy začínal přemýšlet nad změnou. Roku 1914 vypukla první světová válka. Hitler byl uznán neshopen služby ale i tak se rozvášněnému Htlerovi, který chtěl prolít krev za vlast podařilo dostat k 16. Pěšímu záložnímu pluku, kde vykonával funkci spojky. Po válce se Hitler dostal do politiky a primárně do strany DAP. Pro Hitlera pak byla významná noc z 8. na 9. prosince, kdy se pokusil v pivnici o převrat. Jeho akce se zapsala do dějin pod názvem “Pivní Puč”. V tu dobu byla Hitlerova strana (NSDAP) v úpadu ovšem Hitlerova téměř dokonalá schopnost řečnit dokázala ovlivňovat davy. Hitler tedy využil krize která se dotkla všech Němců a Rakušanů ale i tak nedokázal vyhrát volby, ovšem zvolená strana nedokázala zvládnout hospodářskou krizi, a tak jmenovali Adolfa Hitlerem kancléřem.

    2.Kapitola nevýznamné atentáty

    Jedni z prvních atentátníků byli velice odvážní a primárně si uvědomovali co se stane a chtěli předejít horšímu ovšem těžce je omezovala jejich nezkušenost a nepřipravenost. Nutno podotknout že každý z prvních neúspěšných atentátů měl dopad na zvýšení Hitlerovo postavení a jeho ochranu.

    Co se týče prvních atentátů tak se první pokus odehrál v březnu 1932 kdy skupina neznámých střelců vypálila několik dávek na Hitlerův vlak nedaleko Mnichova. Hitler poté prohlašoval že za jeho přežitím stál bůh a jeho oblíbenost jenom vzrostla.

    3.Kapitola Mauricie Bavaud

    Za dalším významný atentátem stál Mauricie Bavaud. Maurcie byl švédský student teologie, byl právě vyjímka tím že Adolfa Hitlera chtěl zabít převážně z náboženských motivů. Teologii studoval ve městě zvané Bertani ve Francii. Zároveň byl členem antikomunistického uskupení, kterému bezmezně věřil na tolik že riskoval i svůj vlastní život. Bavaud si pořídil malou nenápadnou pistoli značky Schmeisser ráže 6.35 a lehce trénoval na venkově. Vše plánoval tak že se dostane do první řady při přehlídce, která měla sloužit jako výročí pivního puče. Stál na rohu ulice mezi prvními v řadě a čekal až kolem něj Hitler projde. Jehlo plán hned překazilo několik faktorů. Prvně... když Hitler procházel tak změnil uskupení a šel na druhé straně ulice což bylo víc jak 8 metrů daleko což by bylo velice obtížné střílet obzvláště když střelba pistolí nebyla nejlehčí, jelikož při výstřelu pistole vybočovala do leva kolmo takže se musela kompenzovat držením a postojem. Dalším faktorem byla stráž, která šle po jeho boku, a tudíž by musel mít hodně štěstí, aby zasáhl právě Hitlera. A posledním faktorem, který mu překazil střelbu byl ikonická pozdrav zvednutou pravicí, který mu kompletně zakryl výhled. Bavaud se poté pokusil dostat vlakem zpět domů ovšem udělal kritickou chybu a nechal se chytit, jelikož jel na černo. Strážníci ho zkontrolovali včetně jeho kufru, kde našli zbraň, náboje a mapu pochodu. Po té co u něj strážníci tyto věci našli a zabavili je okamžitě zavolali gestapo které ho odvezlo a mučili ho do té doby, dokud se nepřiznal. Byl odsouzen a 14. Dubna 1941 popraven setnutím hlavy gilotinou za pokus o vraždu osoby která by svou smrtí oslabila a svrhla říši.

    Po té co Hitler obnovil původní německou říši a jeho agrese rostla. Rostla s ní i propracovanost a pečlivost útoku na něj spáchaných. Jedním z mnoha statečných lidí, kteří si uvědomovali budoucnost, nebezpečí a vývoj situace.

    4.Kapitola Georg Elser

    Georg Elser se narodil 4. Ledna 1903 v obci Hermaringen. Už jako mladá projevil ve škole zájem a nadání o umění a poctivou ruční práci. Georg po škole nenaplnil očekávání svého otce a místo jeho přání, aby mu pomáhal s rolničinou se Georg vyučil ve slévárnách. Tam byl dva roky, dokud mu jeho zdravotní problémy nezačali stát moc v cestě. Po tom, co odešel ze sléváren se dal na tesařinu. Po té co se vyučil využil svou zkušenost a dělal hlídač v továrně na hodinky, kde se mimo jiné něco málo přiučil.

    Přibližně kolem roku 1930 se Georg začal čím dál tím víc potýkat s nacismem což mu vadilo, jelikož byl členem komunistické strany. Když Hitler obsadil Sudety tak Georg věděl že Hitler za žádnou cenu svoje. Jeho přípravy začali roku 1938 jeho příjezdem. Rozhodl se umístit výbušninu na sloup před kterým bude stát řečnický stůl. Do sloupu usadil nálože tak že se každý večer schovával v pivnici na záchodech a čekal, než odejdou všechny zaměstnanci. Po zavírací době vylezl z kabinky a dlátem vytesával necelé dva měsíce kabinku do které vložil výbušniny a důmyslné zařízení které sám vyrobil. Byly to součásti hodinek zapojené do sebe tak že vytvořili časovač, která se dal natáhnout na dobu až tří dní. Po té co natáhl hodinky den před Hitlerovo projevem, uložil je do schránky zpevněné korkem, aby nikdo neslyšel identický tikot hodinek. Vše bylo důmyslně naplánováno. Plán neměl chybu ovšem Adolf Hitler změnil svůj dosavadní plán, jelikož se potřeboval ještě ten večer vrátit do Berlína. Svůj projev začal o hodinu dříve a nepomohlo ani to že se jako vždy vyžíval v řečnění. Bomba vybuchla v naplánovaný čas ovšem Hitler už na místě nebyl. Pilíř, ve kterém byla bomba se při výbuchu rozletěl a strhnul s sebou střechu a vedlejší stěnu. Kdyby tam Hitler zůstal byl by jistě mrtev.

    Georga chytili několik hodin po výbuchu na hranicích se Švýcarskem. Zde ho zastavila stráž a jelikož neměl na co se vymluvit, byl předveden na místní stanici, kde byl podroben prohlídce a výslechu. Našla se u něj rozbuška, pohlednice pivnice, štípací kleště a komunistický odznak. George Elser byl podroben mučení, ale neměl koho udat a tak zbytečně trpěl. I přes to ho měli nacisti za agenta tajné britské služby byl převezen do koncentračního tábora s označením Hitlerova speciálního vězně ale s přibližující se sovětskou armádou se ztratili i naděje na výhru a tak byl Elser popraven protože už neměl využití jakožto výsměch Británii.

    5. Kapitola Henning von Tresov

    Generálmajor Henning von Trescov se narodil 10. Ledna 1901 ve mšstě Magdebrug ( lze přeložit do němčiny jakožto Děvín ) a zemřel 21. Července 1944 svou vlastní rukou, jelikož nesensl selhaní při operaci Valkýra. Ještě předtím, než celá operace selhala pokusil se Hitlera zabít osobně, a to rovnou dvakrát. Poprvé to byla nálož schovaná v krabici od koňaku ovšem když letadlo vzlétlo rozbuška na náloži ( byla to britská nálož používaná na strhávání mostů ) zamrzla a tak selhala. Hitler o několik hodin později přistál bez úhony. O týden později využívá Tresckov Hitlerovo návštěvy v německém Zeughausu kde probíhá výstava ukořistěné sovětské techniky. Trescov je připraven obětovat svůj vlastní život a výbušninu si dá do kapsy u kabátu. Hitler ovšem předčasně odchází a zančně ho přitom znepokojila Tresckovo nervozita. Hned po Hitlerovov odchodu Trescov utíká na záchody a rychle nálož deaktivuje.

    6. Kapitola Operace Valkýra

    Jeden z nejvýznamnějších atentátů všech dob. Byl proveden 20. Července 1944 Hitlerovo odpůrci z řad armády. Hlavní postavou, která provedla tento útok byl Claus Schenk von Stauffenberg. Atentát následovaný převratem byl naplánován na 11. a nebo 15. Července. Jeho cílem nebylo zabít pouze Adolfa Hitlera ale také Hermana Goringa a Heinricha Himmlera ale od toho se tedy ustoupilo a konečným datem se stalo 20. Července.

    20. Července vstoupil Stauffenberger do vlčího doupěte s taškou která obsahovala dva baličky výbušnin po 500 gramech. Stauffenberg byl povolán do sálu kde byl Hitler a vedení. Tam položil bombu pod velký stůl nedaleko Hitlera, omluvil se a odešel. Stauffenberg se vydal na cestu a utekl. aniž by se přesvědčil o efektivitě atentátu. Hned potom vydal rozkaz k zahájení operace Valkýra, která dopadla neúspěchem.

    Výsledkem neúspěchu atentátu bylo zabito více než 250 lidí kteří byli jakkoliv spojení s touto akcí. Příkladem šel taky Erwin Rommel, ten byl ovšem vyzván Hitlerem za jeho zásluhy a byli mu dány dvě možnosti. První možnost byla sebevražda, na oplátku Hitler dal imunitu jeho rodině a jeho smrt byla zaznamenána jak následek zranění. A jako druhá možnost bylo zatknutí a poprava. Rommel se obětoval pro sovji rodinu a spáchal tedy sebevraždu.

    Adolf Hitler který tento atentát přežil všechno odkazoval bohu a považoval se za vyvoleného.